Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci majú v rukách nezvyčajný objav. Čínsky rover Yutu-2 na odvrátenej strane Mesiaca našiel povaľujúce sa sklenené guličky, ktoré na prvý pohľad pôsobia, akoby tam nemali čo hľadať. V skutočnosti sa ale jedná o úžasný objav, ktorý nám môže odhaliť tajomstvá jedinej prirodzenej družice Zeme, informuje Science Alert.

Ako sa tam dostali?

Dve sklenené guličky v sivom lunárnom prachu pôsobia nemiestne, no nie je to tak. Mesiac je v skutočnosti do značnej miery zložený z kremíka a nachádza sa na ňom aj sklo, ktoré vzniká z kremíka pri vysokej teplote, napríklad pri dopade asteroidu alebo dokonca pri vulkanickej aktivite, ktorou Luna v minulosti prekypovala.

V tej dobe na Mesiaci vzniklo vulkanické sklo, za sklenými guľkami však podľa vedcov stoja práve kolízie s asteroidmi. Jedná sa však o nezvyčajný objav, pretože aj keď takýchto sklených sfér je na Mesiaci ohromné množstvo, väčšinou dosahujú priemer menší než 1 mm, píše Futurism. Len pred nedávnom to bol práve rover Yutu-2, ktorý objavil na Mesiaci objekt z diaľky sa podobajúci na dom.

Zhiyong Ziao a spol. 2022/Science Bulletin

Doteraz najväčšie dosahovali priemer do 40 mm a objavili ich astronauti misií Apollo a dopravili ich dokonca aj na Zem. Čínsky rover objavil guľôčky s priemerom od 15 do 25 mm a majú jednu výnimočnú vlastnosť – sú priehľadné a majú aj sklený lesk, pričom Yutu-2 našiel aj ďalšie štyri, ktoré boli síce podobne lesklé, no rover nedokázal potvrdiť ich priehľadnosť, vysvetľuje Gizmodo.

Prečo sú rozdielne?

Čínsky rover Yutu-2 ich našiel v blízkosti pomerne čerstvého krátera, no táto kolízia ich nemusela nutne vytvoriť, len vyhrabať spod povrchu. Vedci kvôli ich nezvyčajným vlastnostiam veria, že najprv vznikli ako vulkanické sklo, následne boli opäť roztavené nárazom asteroidu a napokon sa sformovali do oveľa čistejších a priehľadných sklených guličiek.

Ak je to naozaj tak, môžu sa tak značne podobať na pozemské tektity, ktoré vznikajú podobným spôsobom. Na definitívne potvrdenie ich podstaty je však nutný priamy výskum ich zloženia. Čosi také síce nie je možné v tomto momente, no otvárajú sa nové možnosti výskumu v budúcnosti – či už pre odber vzoriek sondou alebo pre výskum budúcimi astronautmi.

Čína totiž, rovnako ako USA, Európa či Rusko, plánuje dostať na povrch Mesiaca svojich astronautov a existuje možnosť, že sa im to podarí ešte skôr, než to zvládne program Artemis západných krajín. Ten má totiž vážne problémy s hardvérom, ktorý mešká a termíny sa neustále odkladajú. Prekvapujúce je, že v Číne je to práve naopak a termíny sa niekedy presunú na ešte skoršie dátumy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú